Štípance od komárů jsou nejen nepříjemné, ale také představují významné zdravotní riziko. Komáří jsou považováni za nejnebezpečnějšího zvířecího parazita na světě, neboť přenášejí extrémně škodlivé choroby, jako je malárie, žlutá horečka, Chikungunya, virus západního Nilu, horečka dengue, filariáza a virus Zika. Komáři jsou přitahováni k lidem a dalším zvířatům díky vůni oxidu uhličitého a dalších lákavých vůní, které vydáváme. Naštěstí existují vůně, které mohou být používány k tomu, aby komáři zůstali pryč z Vašeho dohledu a to bez použití chemikálií!

Jsme velmi nadšení, že s Vámi můžeme dnes sdílet 8 společných zahradních rostlin, které mohou sloužit jako odrazující prostředek proti otravným komárům!

Levandule

Příjemná vůně levandule je vnímána jako útočná pro komáry! Jako dodatečný bonus má levandule také antifungální a antiseptické vlastnosti. Můžete ji vysadit ve Vaší zahradě, nebo v květináčích, které se nacházejí v blízkosti Vašich dveří a oken. Abyste se ještě lépe ochránili, rozetřete si květiny na kůži, abyste uvolnili jejich oleje.

Aksamitník

Aksamitník je snadno rostoucí květina, která obsahuje thiophenes, jež má pro hmyz odpuzující vlastnosti. Tato rostlina je tak účinná při odrazování komárů, vos, chrobáku a všelijakého dalšího hmyzu.

Kakost

Kakost je neuvěřitelně atraktivní dekorativní rostlina, která může také odradit komáry a několik druhů škůdců. Zatímco tyto rychle rostoucí rostliny jako teplé, slunečné a mají rádi suché klima, mohou být také pěstovány na chladnějších místech na plantáži a měly by být často prořezávány.

Rozmarýn

Tato rostlina je běžně používána k aromatizaci jídel, ale její dřevnatá vůně je také účinná při držení komárů dál od Vašeho obydlí. Rozmarýn je také skvělý, když si budete chtít užít trochu času u ohně bez neustálého boje.

Máta peprná

Zde je další bylinka, která slouží k vícero účelům než jen ke kulinářskému použití. Studie zjistily, že olej z máty peprné může odpudit malárii, filariální a žlutou horečku během 60-180 minut.

Polej obecná

Polej obecná je slavný přírodní odpuzující prostředek proti komárům. Udržování drcených stonků této rostliny ve Vaší kapse Vám zaručí, že komáři zůstanou daleko od Vás. Můžete tuto rostlinu také vysadit kolem svého domu, abyste odradili komáry od vstupu.

Bazalka

Bazalka není jen chutná bylina, kterou můžete použít pro sezónní oblíbené italské jídlo, ale je to také šikovný přírodní odpuzovač komárů. Díky komplikovanému pachu, který vychází z listů, se komáři radši nepřibližují. Ve skutečnosti byla provedena studie, která ukázala, že je bazalka potenciálně toxická pro komáry.

Šanta kočičí

Budete vděční, že máte tuto rostlinu ve Vaší zahradě, neboť budete mít možnost vychutnat si procházku ve své zahradě, aniž byste utrpěli pár nepříjemných komářích štípanců. Studie ukázaly, že tato rostlina je asi desetkrát účinnější než repelent při odpuzování komárů.

Zkoušeli jste některý z těchto přírodních repelentů proti komárům? Nebo možná znáte další rostliny, které by měly být přidány do tohoto seznamu? Dejte nám vědět v komentářích níže!