Recept Mazanec bez vajec

Určitě se najde mezi námi i ten, kdo nemůže vajíčka. Případně i mléko (ale mléko se dá v receptu zaměnit za vodu nebo případně použít nějaké mandlové mléko nebo sójové). Mazanec je křehký, jemný a vláčný. Chutný i druhý den. Není vůbec tvrdý (asi to bude těmi vajíčky, že druhý den zvykne pečivo ztvrdnout). Autor: Triniti

SUROVINY

55 dkg polohrubé mouky

10 dkg másla

2,8 dl mléka

2 balíčky vanilkového cukru

4 lžíce cukru krystal nebo krupice

1 lžička soli

2 lžičky sušené citronové kůry

1 bal. sušené droždí

vejce na potření

mandle na posypání

rozinky namočené v rumu

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Mouku prosejeme do misky, přidáme cukr, vanilku, sůl, kůru, sušené droždí a zamícháme. Přidáme rozpuštěné máslo, vlažné mléko a vypracujeme mixérem jednodtné těsto, které posypeme moukou, zakryjeme utěrkou a necháme kynout na teplém místě.
Příprava receptu Mazanec bez vajec, krok 1
Příprava receptu Mazanec bez vajec, krok 2
Příprava receptu Mazanec bez vajec, krok 3

2. Když těsto zdvojnásobilo svůj objem, přendáme ho na pracovní desku, přidáme rozinky namočené v rumu a vypracujeme bochník, který přendáme na papírem vyložený plech (já mám černou fólii, originál na pečení), zakryjeme utěrkou a necháme kynout ještě asi půl hodinu.

Příprava receptu Mazanec bez vajec, krok 4

3. Potom potřeme povrch rozšlehaným vejcem a posypeme mandlemi.

Příprava receptu Mazanec bez vajec, krok 5

4. Pečeme na 195 st. asi 5 minut, potom teplotu stáhneme na 180 st. a dopékáme. Pokud by vám vrch velmi chytalo, mazanec přikryjte alobalem a potom před vyjmutím alobal stáhněte a dopečte i kůrku.

Příprava receptu Mazanec bez vajec, krok 6
Příprava receptu Mazanec bez vajec, krok 7