Recept Zasněžená roláda (nejen) pro Mikuláše

Roláda nejen pro Mikuláše. Dělala jsem ji ještě loni a dnes jsem si vzpomněla, že jsem ji fotila a ráda bych ji udělala znovu. Opakování je matka moudrosti, tak šup znovu do pečení. Pokud máte rádi kokos, zkuste například přidat dovnitř i banán nebo sušené ovoce do nádivky, kdo už jako chce. Autor: Naďa I. (Rebeka)

SUROVINY

Na roládu:

6 ks vajec

3 lžíce hladké mouky

2 lžíce polohrubé mouky

1 lžíce Solamylu

6 lžic krupicového cukru

40 g kakaa

lžička kypřícího prášku do pečiva

špetka soli

Na náplň:

200 ml mléka

120 g kokosu

60 g hladké mouky

150 g moučkového cukru

200 g másla

2 lžíce rumu Božkova (rumíčku, samozřejmě)

2 lžíce meruňkové marmelády

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Bílky s cukrem a špetičkou soli vyšleháme do pevného sněhu. Vše ostatní smícháme v misce a dvakrát prosijeme. Do bílkové snížku uvrhneme postupně žloutky a vyšleháme. Poté něžně, s láskou a péčí vmícháme to sypké a 2x proseté , krok 1:-)
  2. Nezapomene si předehřát troubu na 200 st, horní + spodní ohřev s ventilátorem. Žádný horkovzduch, nenenéé.
  3. Na plech, ten normální, nízký, dáme pečící papír a těsto s pomocí stěrky rozetřeme na ten papír. Hezky, od rohu do rohu, zleva doprava, od východu na západ. Tak, teď to dáme do předehřáte trouby, natáhneme “minutku” a pečeme cca 5 – 7 minut.
  4. Horký plát překlopíme na navlhčenou utěrku a i s ní zavineme.
  5. Necháme chládnout a uděláme si náplň: mléko nalijeme do rendlíku a přivedeme k bodu varu. Kokos s moukou si promícháme v misce a přidáme do vroucího mléka. Vznikne nám hustá kaše, do které hned dáme máslo, ale už nevaříme. Po rozpuštění másla přidáme cukr, promícháme a odstavíme do chladna.
  6. Po zchládnutí přidáme rum. Chladnou roládu opatrně rozvineme, potřeme slabou vrstvou marmelády. Pokud je příliš tuhá ( ta marmeláda ), přidáme trochu rumu nebo vody.
  7. Pak naneseme kokosový krém, trochu si necháme na finální pomazání a něžně zavineme. No, a máme hotovo. Roládu necháme ztuhnout, my si dáme kávičku a budeme čekat čerty, anděly nebo Mikuláše. Každý podle zásluh.

Můj blog: Vaření s Tomem