Každý se dnes ohání termíny zdravá strava, zdravé jídlo či zdravé stravování. V dnešní době to ale znamená něco naprosto jiného než dříve. Není to tak dávno, kdy za zdravé bylo považováno jakékoliv jídlo, které nebylo zkažené, či jsme ho nezkonzumovali příliš velké množství najednou.

Dejte si pozor na chemikálie

Dnes ale v obchodech nacházíme produkty a potraviny, které jsou pouhými náhražkami toho, co se ještě před několika lety dalo koupit. Chléb není chléb, džus není džus a sýr nemá nic společného s pravým a poctivým sýrem. Zřejmě už jste slyšeli, že opravdu zdravé jsou pouze

  • nezpracované potraviny
  • potraviny, které rostou v přírodě

Tak například ovoce a zelenina by měla být dle většiny odborníků 100 % zdravá. Problém je ale v tom, že velcí pěstitelé a producenti dokážou zkazit i to, co by nám mělo prospívat. Pojďte si s námi udělat malý test jablek.

Jezte opravdu zdravé ovoce

Ačkoliv matka příroda toto šťavnaté ovoce vybavila přírodní ochranou, která zabraňuje ztrátě vody a brání je před útoky parazitů – slupkou, pěstitelům to nestačí. Aby prodloužili trvanlivost a vylepšili vzhled plodiny, chemicky je ošetřují. Jablka jsou kvůli tomu pokryta voskem z brazilských palem nebo látkou jménem šelak, která se vyrábí z hmyzího trusu. Obě tyto složky se používají při výrobě vosku na auta či podlahy. Opravdu toto chcete jíst? Máme pro vás dobrou zprávu. Dá se odstranit.

Nyní si s námi vyzkoušíte, zda je vaše jablko opravdu zdravé tak, jak vám v obchodě tvrdí. Přítomnost vosku zjistíme jednoduše. Ponořte jablka n a chvíli do vroucí vody. Vyjměte je a lehce osušte. Nyní jablka jemně posypejte jedlou sodou. Poté na ně vymačkejte citronovou šťávu. Nakonec omyjte v teplé vodě. Vosk odstraníte nejlépe za pomocí kartáčku.

Nezapomínejte na to, že kvalitní jablko neznamená krásně lesklé a barevné. Někdy platí to, že čím ošklivější jablko je, tím je zdravější. Znamená to totiž, že na něm nenajdete žádné chemikálie. Tak to většinou platí u všech plodin. Snažte se také zjistit, odkud pochází. Jsou z dalekých exotických krajin? Pak je větší šance, že jsou ošetřené agresivními chemikáliemi. Dávejte si pozor na to, co jíte. Některé chemikálie totiž mohou přímo ohrožovat vaše zdraví. Jezte pouze to, co vám prospívá.