Toto je jeden z nejoblíbenějších zákusků v naší rodině. Bez “punčáku” se neobejde žádná rodinná oslava. I když recept vypadá na první pohled složitě, není to tak. Je to úplně jednoduchý piškotový zákusek, který zvládnou upéct i začátečníci .

Suroviny

Budeme potřebovat: (3 x těsto ze 4 vajec, …)4 ks vejce6 lžic vody200 g moučkového cukru200 g polohrubé mouky½ bal.prášku do pečiva

Dále budeme potřebovat:700  džemu – jahodový, malinový, rybízový, může být i meruňkový

Punčový sirup:500 ml malinový (nebo jiný červený) sirup100 ml voda100 ml rumpunčová aromašťáva z 1 citronucukr podle chuti

Poleva:250 g moučkového cukru1 lžíce vařící vody1-2 lžíce citronové šťávyšpetka červeného barviva

Postup přípravy

  1. Žloutky vyšleháme s cukrem, postupně přidávám vodu po lžících, zašleháme mouku s práškem do pečiva a nakonec zlehka už jen ručně! tuhý sníh z bílků. Peču na plechu vyloženém pečícím papírem asi 15 – 20 min. na 180 °. (každá trouba peče jinak – řiďte se svou troubou). Takto si upeču 3 piškotové korpusy.
  2. Spodní korpus namažu silnější vrstvou džemu. Střední korpus rozkrájíme na 5 – 6 cm pásy.
  3. Punčový sirup si naliju na hluboký plech, jeden pás cesta krátce namočím do sirupu a položím na spodní korpus. Vedle něj položím suchý nenamočených pás a vedle znovu namočený v sirupu. Takto poskládá celý střední plát. Zbylým sirupem rovnoměrně polijeme jen namočené pásy. Ty suché se napijí sirupu od těch namočených a mělo by vzniknout mramorování.
  4. Namažu zbylým džemem a dám třetí piškotový korpus. Navrch položím prázdný plech, pokladem mlíko nebo mouku, aby se pláty spojili a nechám přes noc v ledničce. Druhý den namažu polevu. Krájíme ostrým nožem.
  5. Sirup: 
    Do vařící vody dám cukr, nechám krátce přejít varem, aby se cukr rozpustil, odstavíme a přidám sirup, rum, aroma, citronovou šťávu a nechám trochu vychladnout. Ochutnáme a dosladíme. Každý sirup je jiný – proto neuvádím množství cukru.
  6. Poleva:
    Prosátý cukr utřeme s vodou a citrónovou šťávou.

TIP 1: Pokud se vám zdá skládání středního plátu složité, tak ho nekrájejte a jednoduše ho celý rovnoměrně polijte sirupem.

* TIP 2: Džem je nejlepší řidší bez velkých kousků ovoce.

* TIP 3: Sirup je nejlepší malinový, ale může být i jahodový, višňový nebo lesní směs. Kupuji kvalitní sirupy, které mají co nejméně chemických přísad. Poměr vody, sirupu a rumu si můžete upravit podle chuti, tak aby bylo sirupu celkově 700 ml. Pokud budou zákusek jíst i děti, můžete rum vynechat a do 700 ml doplnit vodu nebo sirup.

Zdroj: Recepty z mojej kuchyne