Mozzarella je doma v Itálii a pro svou jemnou chuť je oblíbená zejména ve studené kuchyni, při přípravě různých salátů. Používá se ale i v teplé kuchyni, i u nás je oblíbená například na pizze, využít se dá ale samozřejmě i v pokrmech, které se zapékají, do omáček na těstoviny, a podobně.

Mozzarella nemá vysokou energetickou hodnotu a je tak velice vhodná pro různé redukční jídelníčky. Pro svou univerzálnost mozzarella dobyla téměř celý svět.

Pokud jste milovník mozzarelly a máte po ruce potřebné suroviny, můžete mít vlastní domácí sýr a kousek Itálie již dnes na vašem talíři. Recept je tak jednoduchý, že si takto budete sýr určitě připravovat pravidelně. Navíc, příprava je levná a v tom je také její velká výhoda.

Co budete potřebovat

Pro přípravu domácího sýra budete potřebovat:

  • 5 l farmářského, domácího nepasterizovaného mléka
  • syřidlo
  • 1 citron
  • sůl, a

Postup přípravy

Připravte si dostatečně velký hrnec nebo kastrol, nalijte do něj mléko, přilejte šťávu z jednoho citronu a vše dobře promíchejte. Mléko by mělo být ideálně včerejší (tedy ne úplně čerstvé) a vychlazené, tedy z lednice.

Při přípravě je důležité mít přehled o přesné teplotě mléka. Mléko ohřívejte na středním ohni při teplotě 36 °C a stále míchejte. Na lžičku nakapejte 10 kapek syřidla a přilejte do mléka. Nutno je dobře míchat, aby se syřidlo v mléce rozpustilo. Hrnec přikryjte poklicí a nechte působit po dobu 15 až 20 minut. Uvidíte, jak vám mléko po této době ztuhne.

Získanou hmotu rozdělte dřevěnou špachtlí na větší díly. Hrnec dejte opět na sporák a ohřejte na teplotu 40 °C. V této fázi se začne oddělovat syrovátka. Sporák opět vypněte a velice důkladně směs promíchejte, a to buď rukama, nebo ideálně metličkou. Poté je třeba hrnec přikrýt a na 10 až 15 minut dát do tepla.

Teď je načase slít syrovátku, ale ne úplně, trošku je dobré nechat v sýrové hmotě. To způsobí, že výsledná mozzarella bude jemnější a šťavnatější. Poté přidejte sůl, přibližně dvě čajové lžičky. Pomocí rukou sůl dobře vmíchejte do sýrové hmoty. Protože je hmota hutná, je nutno ji přiměřeně rozředit vroucí vodou.

Pomocí špachtle nebo vařečky převalujte hmotu ve vodě. Přebytečnou chladnoucí vodu je dobře občas slít a nahradit ji vroucí vodou, která má lepší účinek. Jak vidíte, získali jste konzistentní a hladkou pevnou hmotu, kterou je třeba několikrát natáhnout a přeložit a dát zpět do vody a prohřívat.

Ledové kouzlo

Zvlášť v míse si připravte studenou vodu s ledem, do které přidejte čajovou lžičku soli – může jí být i více. Vodu dobře promíchejte, aby se sůl rozpustila. Tato mísa s ledem a solí pomůže zkrátit výrobu sýru. Ze sýrové hmoty, která zatím ještě odpočívala ve vodě, tvořte koule a dejte je do mísy s ledem.

Domácí mozzarella je hotová! Z 5 litrů mléka získáte 750 g sýru, který je jemně slaný, jemný a lahodný. Uchovávat ho můžete v míse s vodou v ledničce.