Přestože pizza je v pátek večer vynikajícím komfortem, je také častým viníkem mastných odolných skvrn na gauči a oblečení. Pokud potřebujete odmastit Váš oděv, polštáře nebo jiné milované předměty, použijte tuto radu od Carolyn Forte, ředitelky Čistící laboratoře Good Housekeeping Institute.

Jak vyzrát na mastné skvrny na oblečení?

V takovéto situaci by pro Vás měla být běžná předpírka za využití odstraňovače odolných skvrn, jako je Vanish. Poté klasicky vyperte při co nejvyšší teplotě bezpečné pro danou látku a zachování barvy. „Nedovolte skvrně zaschnout, i když jste v práci,“ říká Carolyn. „Čistící prostředky určené pro předpírku a odstranění odolných skvrn jsou bezpečné k použití až po několik dní před praním.“

Jak mám vyčistit poskvrněný gauč?

Odstraňte přebytečný tuk z Vašeho gauče raz dva. Posypte skvrnu sodou bikarbonou, kukuřičným škrobem, nebo jiným absorbentem mastnoty. Nechte působit po dobu 10 až 15 minut, pak čistící prostředek vysajte vysavačem. Poté použijte čistou bílou látku a vyčistěte skvrnu suchým čisticím rozpouštědlem, které zakoupíte v každé drogerii. Jakmile se skvrna začne rozpouštět, absorbujte ji za použití čisté suché látky. Postup opakujte, dokud skvrna zcela nezmizí.

Jak mám účinně odstranit omastek z koberce?

Použijte stejnou metodu jako u čalounění. Pokud je skvrna odolná, smíchejte 1 PL kapalného mycího prostředku na ruční mytí nádobí a 1 PL bílého octa se dvěma hrnky teplé vody. Použijte tento roztok a postupujte jako u Vašeho gauče, dokud není kapalina zcela absorbována a skvrna pryč. Poté koberec „opláchněte“ studenou vodou a vysušte, abyste odstranili roztok detergentu/octa.