Jahody – lahodné bobule, které mají nejen úžasnou vůni a chuť, ale i celou řadu užitečných vlastností. Jsou bohaté na vitaminy skupiny B, vitamin C, A, PP, pektin, organické kyseliny, vlákninu, železo, jód, fosfor, draslík, vápník, mangan a antioxidanty.

Jak poznat dokonalé jahody?

Jahody stimulují odstraňování solí a přebytečné tekutiny z těla, eliminují účinky volných radikálů, zlepšují funkci mozku, omlazují tělo a působí preventivně vůči rakovině. A co je nejlepší, mají antidepresivní účinky!

Připravujeme si z nich nápoje, džemy, přidáváme je do koláčů, jogurtů či ovesných kaší. Musíme se však mít na pozoru! Jelikož jde o první letní bobulovité ovoce, obchody jsou přeplněné zbožím pěstovaným na chemikáliích. Nedejte se oklamat a při jejich koupi dodržujte následující rady!

Vůně

První věc, na kterou byste se měli hned zaměřit při jejich výběru. Jahody se slabou vůní jsou ve většině případů pěstované na dusičnanech.

Barva

Přírodní barva jahod – jasně červená s mírně lesklým povrchem. Příliš tmavé jahody, vínové barvy mohou být známkou umělého přibarvování. Bledé, nezralé jahody byste také neměli kupovat s domnění, že vám doma dozrají. Takové jahody už nedozrají a naopak začnou hnít.

Velikost a tvar

Pokud hovoříme o formě, neexistuje na to žádné přísné kritérium, protože každá odrůda má odlišné velikosti a tvary. Nenechte se však navzájempodvádět příliš velkými jahodami. Existuje vysoká pravděpodobnost, že tyto jahody napumpovaly vodou ještě před jejich prodejem. Jamky a promáčknutí indikují začátek procesu hnití.

Stopka

Jahody bez stopky by skladovat neměli, ty se stopkou a lístky ano. Listy by měly být čerstvé (ne vysušené), sytě zelené barvy. Trik odborníků: pokud je mezi lístky a jahodou menší vzdálenost, je to záruka, že bude sladká. V případě, že listy přiléhají spodní stranou k jahodě, je pravděpodobné, že bude kyselejší.

Zrníčka

Čím jsou od sebe navzájem dál, a hlouběji vsazené, tím budou sladší. To je celé!