Při čištění oken se většinou zaměřujeme na okenní tabule a dbáme, aby byly čisté a beze šmouh. V rámci mytí a leštění tabulí rovněž otřeme rámy, a to zejména tehdy, pokud je na nich viditelný prach nebo skvrny.

Prevence nežádoucího zanesení vlhkosti

Na co však lidé mnohdy zapomínají, je vlhkost, která se zejména v moderních plastových oknech může usazovat. Pronikání vody do okenní soustavy napomáhají zejména

  • plísně, a
  • prachové částice.

Jako prevence nežádoucího usazování vlhkosti v oknech se nabízí zejména otření umytého okna a rámu suchý hadříkem. Největší pozornosti by měla být věnována dolní části rámu, kde se veškerá vlhkost přirozeně v důsledku gravitace shromažďuje, a to zejména ve spojnici okenního skla a rámu.

Recept na účinný domácí čistič oken

Přinášíme vám recept na čistič oken, jehož hlavní devizou není jen jeho účinnost, ale také skutečnost, že díky svému složení pronikne i do obtížně přístupných míst a zajistí tak jejich čistotu.

Potřebovat budete pouze jedlou sodu a také peroxid vodíku. Výhodou jedlé sody (neboli hydrogenuhličitanu sodného či sody bicarbony) je skutečnost, že má nejen čisticí schopnost, ale má také bělicí účinky. Také peroxid vodíku má bělicí, a navíc také dezinfekční účinky. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje používat doma jen 3% roztok. Právě z důvodu podobnosti a komplexnosti jejich účinků tvoří kombinace těchto látek tak skvělý čisticí prostředek.

Nejprve přijde na řadu jedlá soda, kterou posypejte všechna místa, která jsou znečištěna. Poté na tato místa aplikujte peroxid vodíku a nechte tyto látky ve vzájemné kombinaci působit několik minut. Poté stačí tuto emulzi setřít pomocí papírové utěrky nebo bavlněného hadříku.

Další nespornou výhodou tohoto prostředku je jeho neutrální vůně a také skutečnost, že neobsahuje žádné chemikálie.

Můžeme jen doporučit používat jej pro hloubkové čistění vašich oken alespoň dvakrát do roka.