Recept Jablečný zákusek s ořechy

Kombinace ořechů a jablek je velmi oblíbená ve sladkých dezertech. Hnetené těsto oslazené medem. Pokud máte rádi jablkové koláče, tak určitě vyzkoušejte. Jeden z mých oblíbených. V kombinaci s oříšky je to opravdu nebíčko v tlamičce. Autor: jaja

SUROVINY

Těsto:

300 g hladká mouka

100 g moučkový cukr

1/2 bal. prášek do pečiva

1 ks žloutek

60 g máslo

3 lžíce med

dle potřeby mléko

Náplň:

150 g mleté vlašské ořechy

50 g kakao

100 g mleté sušenky BEBE

100 g strouhanka

100 g kr. cukr

250 ml mléka

2 lžíce rum

3 lžíce med

2 ks žloutky

3 ks bílky

Jablečná vrstva:

4 ks jablka

50 g kr. cukr

50 g mleté sušenky BEBE

50 g dětská krupice

1 lžička skořice

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Ze surovin na těsto zpracujeme hladkou hmotu, kterou zabalíme do fólie a necháme odležet v chladničce.
  2. Ořechová vrstva:
    Všechny suhé suroviny smícháme v misce a postupně je přisypáváme k horkému mléku, rumu a medu. Důkladně zpracujeme. Žloutku v misce rozmícháme a přidáme je k ořechové hmotě. Nakonec přimícháme ušlehaný sníh z bílků a jemně promícháme.
  3. Jablečná vrstva:
    Jablka omyjeme, zbavíme slupky a nastrouháme je na hrubém struhadle. Ochutíme skořicí, cukrem a promícháme. Přidáme mleté sušenky, krupici.
  4. Jednu polovinu těsto rozválíme do velikosti 21×32 cm – používaáme vyšší plech, který jsme vymazali tukem a vysypali moukou. Těsto popícháme vidličkou a navrstvíme polovinu ořechové nádivky. Pěkně uhladíme a navrstvíme jablečnou směs, na kterou znovu navrstvíme ořechovou nádivku. Pěkně uhladíme, položíme druhý plát těsta, který znovu popícháme vidličkou.
  5. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 170 stupňů po dobu cca 30 minut, sledujeme. Cca uprostřed pečení koláč vyjmeme z trouby a zlehka potřeme povrch olejem. Upečený koláč zakryjeme utěrkou a necháme vychladnout. Vrch můžeme posypat moučkovým cukrem.
  6. Nakájame na úhledné řezy a podáváme.