Najít skutečně kvalitní mlýnek na pepř není vůbec jednoduché. Ty, které běžně koupíte v obchodech většinou za moc nestojí a brzy se rozbijí. Pak jsou tu mlýnky pro profesionální kuchaře. Kvůli nim ale musíte obvykle sáhnout hluboko do kapsy, a to se moc nevyplatí. Čerstvě namletý pepř je přitom něco, co vaši kuchyni posune o kousek dál. Nevzdávejte se! Máme pro vás návod, jak si doma svépomocí vyrobit vlastní, který je mnohem lepší než ty z obchodu.

Změňte obyčejný mlýnek na nepostradatelného pomocníka

Zajděte do obchodu a kupte obyčejný mlýnek na pepř. Nemusíte sahat po dřevu ani žádných speciálních kovových materiálech. Zcela si vystačíte s nejlevnější verzí, kdy je mlýnek vytvořen z plastu a skla nebo pouze plastu. Co budete dále potřebovat?

  • velmi horkou vodu
  • hrnek či misku
  • pepř
  • ručník

Nalejte horkou vodu do hrnku či misky a ponořte do ní mlýnek tak, aby jeho mechanismus byl zcela pod vodou. Podržte ho v této pozici několik sekund. Mlýnek vyndejte a opatrně odstraňte mechanismus z mlýnku. Zabalte ho do ručníku a jemně odšroubujte. Nechte mlýnek oschnout a nasypte dovnitř čerstvé kuličky pepře. Opatrně ho zavřete tak, že na něj vyvinete jemný tlak.

Nezůstávejte jen u klasiky

Už jste někdy vyzkoušeli jiný než jen černý pepř? Ten je sice známá a ověřená klasika, ale rozhodně není jediným pepřem na světě. V thajské kuchyni se nejčastěji setkáte s pepřem bílým, který není tak silný. Číňané zase mají v oblibě pepř sečuánský, který má exotickou a citrusovou vůni. Příště, až budete nakupovat, podívejte se po jiných druzích a okořeňte jimi své jídlo.

A pokud vás přestane bavit pepř, můžete do mlýnku nasypat tzv. chilli flakes, neboli najemno nasekané usušené chilli papričky, které se prodávají i se semínky. Vašemu jídlu dodají lepší chuť než klasické mleté chilli. Fantazii se meze nekladou.