Vaječné skořápky jsou pro většinu lidí odpad, což je chyba. Dají se totiž velmi efektivně využít. A to u vás doma, i na vaší zahradě. Možností, jak mohou prospět rostlinám, je celá řada. Výčet pozitiv vám přinášíme. Až si je přečtete, budete litovat, že jste je dříve vyhazovali a nenechávali si je.

Poskytnou živiny

I když se mohou vaječné skořápky jevit jako odpad, fakt je ten, že umí mnoha rostlinám poskytnout tolik potřebné živiny. Stačí je proto přidat do zeminy a v tu chvíli není nutné téměř ani hnojit.

Jsou drenáží

Vaječné skořápky, pokud se rozlámou na správnou velikost, mohou posloužit klidně i jako drenáž pro vaše rostliny. Nejenom, že jde o efektivní použití, ale také využíváte něco, co je stoprocentně přírodní.

Ochrání plodiny

Skořápky z vajec se hodí, pokud máte v plánu pěstovat především rajčata. Ta dokážou ochránit před řadou chorob. Výsledkem toho bude zdravá rostlina a také chutný a velký plod.

Odradí zvířata

Některá zvířata nemají vaječné skořápky v lásce. Hlavně potom jejich specifickou vůni. Pokud je budete na své zahradě používat, tak si můžete být jisti, že se vám tato zvířata vyhnou obloukem.

Mezi taková zvířata mohou patřit třeba i šneci. Pokud vám zde překážejí, nebo dokonce likvidují vaše rostliny, pamatujte na to, že právě skořápky jsou tím nejlepším možným pomocníkem.

Poslouží ke klíčení

Pokud vajíčko šikovně rozklepnete a budete mít k dispozici dvě poloviny skořápek, můžete je použít ke klíčení a následnému předpěstování sazenic. Ty i se skořápkou následně snadno přesadíte do hlíny.

Nakrmí ptáky

Pokud vám  záleží na tom, aby ptáci z okolí měli co jíst, je vhodné jim do krmiva přidat i nadrcené vaječné skořápky. Ty obsazují vápník a další látky, které těmto živočichům rozhodně prospějí.

Zlepší pH půdy

To je pro mnoho rostlin velmi důležité. K úpravě pH tak nemusíte používat jenom chemii, ale lze využít i skořápky z vajec. Konkrétně se hodí ve chvíli, pokud potřebujete zásaditou zeminu.

Prospějí kompostu

Skořápky jsou unikátní také tím, že dokážou velmi dobře prospět kompostu na vaší zahradě. A jak na to, Stačí ji rozlámat a přihodit do něj. O nic více se už nebudete muset starat.