Vejce jsou již po staletí důležitou součástí české kuchyně. Samozřejmě po nich vždy musí zůstat skořápky od vajíček. Konzumujeme je samostatně, ale přidáváme je i do velkého množství ostatních pokrmů, bez nich bychom tyto pokrmy často nebyli schopni ani vytvořit. Všichni samozřejmě již od dětství víme, že každé vejce má skořápku, která chrání obsah uvnitř. Většina z nás vaječné skořápky vyhazuje, na nic je nepotřebujeme. To je ale chyba. Dnes vám proto přinášíme několik tipů a rad, na co můžete vaječné skořápky využít.

Několik informací o skořápce

Skořápka může mít různou barvu, většinou se setkáme se skořápkami bílými, béžovými či okrovými. Pokud vám nedá spát otázka vztahující se k barvě skořápky, tak věřte, že barvu skořápky ovlivňují pigmenty, které vznikají ve sliznici dělohy konkrétní slepice. Při loupání vajec jste si jistě všimli i toho, že skořápka sama se skládá ze tří dílčích částí, skořápky, blány a kutikuly. Pokud jde o složení skořápky, tak největší podíl, více než devadesát procent, má uhličitan vápenatý. Ten najdeme například i ve skořápkách mušlí. Kromě něj však vaječná skořápka obsahuje dalších neuvěřitelných dvacet sedm prvků, například fosfor, fluor, křemík, zinek, hořčík, železo či měď. Pokud vejce vaříme ve vodě, mnoho z těchto prvků se do vody uvolňuje ve formě iontů, proto se doporučuje vodu po vaření vajec nevylévat, ale použít ji například na zalévání rostlin. A na co použít vlastní skořápky?

Skořápky a zahrada

Pokud vejce potřebujeme například na pečení, tedy v syrové, nevařené podobě, cenné látky ve skořápce zůstanou a opět je můžete použít při zahrádkaření. Rozmělněnými skořápkami můžete dodat svým rostlinám živiny jednoduše tím, že půdu posypete skořápkami. Skořápky se totiž velmi rychle rozkládají a veškeré živiny z nich se tak dostanou do půdy. Vaječné skořápky ocení například zelenina, především rajčata, či bylinky. Další výhodou používání skořápek z vajec v zahrádkářství je skutečnost, že pomáhají udržovat optimální kyselost půdy, tedy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH, což rostlinám obecně svědčí. Použití vaječných skořápek na zahradě vám pomůže vaše rostliny a úrodu ochránit i před některými škůdci, jako je například některý hmyz, šneci či hlodavci. Rozdrcené vaječné skořápky můžete samozřejmě bez problémů házet i do vašeho kompostu.

Skořápky a pěstování

Pokud si rádi pěstujete své vlastní rostliny ze semínek, většinou se vyplatí si je před jejich zasazením doma předpěstovat, aby byly odolnější a rychleji vyrostly. Většina lidí k tomuto předpěstování používá platové kelímky. Existuje ale mnohem jednodušší a také ekologičtější způsob. Ano, velmi dobře se totiž dají využít skořápky větších vajec, které můžete následně i s malou sazeničkou vložit do země, kde se zakrátko rozloží.