Každému zahradníkovi či milovníkovi květin se zcela jistě už někdy stalo, že jeho rostlinky navštívili nezvaní hosté, kterými jsou mšice. Ty dokáží totiž na rostlině udělat vážně neplechu a za krátký čas ji zcela promění v ošklivou vyschlou květinu. Proto je dobré znát způsob, jak se těmto problémům co nejrychleji vyvarovat. Samozřejmě, na trhu najdete nepřeberné množství chemických přípravků proti mšicím, ale pokud chcete něco přírodního a šetrnějšího k přírodě, co si lze vyrobit jednoduše doma, tak je tento článek právě pro vás.

Co budete potřebovat

Na tento přírodní postřik bez chemikálií budete potřebovat pouze:

  • 2 l láhev s rozprašovačem
  • Injekční stříkačku
  • 100 ml mléka
  • 5 ml jódu

Všechny tyto věci jsou již dnes běžně k dostání a můžete je tak bez problémů pořídit v kterémkoliv větším supermarketu. Jelikož tento roztok obsahuje také mléko, dokáže tak

rostlinu na delší dobu ochránit před různými škůdci a dokonce i chorobami. V mléce je totiž obsažena laktóza, kterou většina hmyzu a škůdců, kteří převážně užírají listy na rostlinách, nedokáží strávit.

Jak na to

Připravenou láhev s rozprašovačem naplníme vodou (1 l). Z lahvičky jódu pomocí injekční stříkačky odebereme potřebné množství jódu a přidáme jej do mléka, které díky tomu změní barvu a zežloutne. Takto zbarvené mléko vlijeme do láhve s vodou a pořádně protřepeme.

Potom už aplikujeme přímo na rostlinu, nejlépe vždy brzy ráno a to tak, že ji celou tímto roztokem postříkáme a také nezapomeneme na spodní část listů. Není potřeba rostlinu ošetřovat nějak přehnaně často, stačí párkrát za dobu jejího růstu a případného výskytu škůdců. Můžete jej také použít v případě, kdy na rostlině objevíte plísňové onemocnění. Tak jednejte včas a zachraňte vaše rostliny, vždyť oni vám to rádi oplatí nádhernými květy nebo bohatou úrodou se zdravými plody.