I Vy milujete ten pocit, když usínáte v naprosto čistých a vyžehlených peřinách? To je ten nejlepší spánek! Uvažovali jste ale někdy nad tím, jak často bychom měli převlékat peřiny? Není zažité žádné přesné pravidlo jako například: uklízíme v sobotu a okna myjeme třikrát do roka. Pojďme se podívat na pár faktů.

Vědci prozkoumali ložní prádlo

Znepokojující jsou výsledky vědců, kteří se zabývali právě tímto problémem. Během spánku se přirozeně odlupuje například naše pokožka, necháváme v peřinách vlasy, ochlupení a pokud je tropická noc, tak se umíme i pořádně zpotit. Pokud jste si mysleli, že tato fakta nemají žádný vliv na naše zdraví, mýlili jste se.

Ráj pro mikroorganismy

Špinavé povlečení jsou rájem zejména pro různé mikroorganismy a plísně. A to hlavně, když je venku horko a vlhko. I když míváte v ložnici zimu, lidské tělo dokáže za rok vyprodukovat neuvěřitelných 26 litrů potu! A to je jen pot! Podle odborníků je postel ideální místo pro tvorbu plísní.

Polštáře jsou skvělou živnou půdou pro všelijaká drobná zvířátka, o kterých raději nechceme ani vědět, že vůbec existují. V nedávné studii bylo uvedeno, že syntetické polštáře, které mají od 1,5 do 20 let, obsahují více než 16 druhů plísní. Že by nadešel čas koupit nový polštář? A rovnou i s peřinou, povlečením, matrací a když už takto investujeme, pořiďme rovnou novou postel …

Potravu bakteriím dáváte vy sami

Bakterie se dokáží přiživovat právě na Vašem potu, slinách, kožních buňkách, sputu, dokonce i exkrementech. Živí je však i vnější vlivy ve formě prachu, špíny, vláken a různých živočišných buněk.

Už Vám je asi jasné, že všechny tyto faktory mají vliv i na naše zdraví. Způsobit mohou alergie a ani kýchání a ucpaný nos nejsou žádnou výjimkou. Když se nad tím zamyslíte, v posteli trávíte podstatnou část života, přičemž pár hodin vkusu dýcháte směs všech výše zmíněných látek a ještě k tomu dennodenně na takové posteli i ležíte.

Pozor na své zdraví

Zvláště nebezpečné jsou tyto faktory pro astmatiky, nebo lidi, kteří trpí právě na různé alergie. Špinavé peřiny mohou způsobit snížení imunity a dokonce i časté rýmy, nebo klasické pár denní bolesti v krku.

Co můžeme udělat, abychom tomu zabránili?

Mikrobiolog z newyorské univerzity, Phillip Tierno, má řešení. Jeho rada zní: vyměňovat povlečení alespoň jednou za týden!

Vždyť i když se umažete v zahradě, nebo při nějaké jiné činnosti, jdete si okamžitě umýt ruce. Tak by to mělo být i při postelové rutině. Ale jak už to u nás lidí bývá zvykem, to, co nevidíme, prostě neřešíme. Kdybychom mikroorganismy, plísně a nečistoty viděli, určitě bychom si do takové postele nelehli. To, že špínu nevidíme ještě neznamená, že tam není a že to přece není náš případ, protože se nám postel zdá být čistá. Pokud Vás to však uspokojuje, klidně pokračujte v rutině, jaká Vám vyhovuje.

Ještě jedna poznámka na závěr. Pokud jste si řekli, že Vás se to netýká, protože spíte při otevřeném okně a ložnici vždy dobře větráte, nemáte pravdu. Stále je tu ještě jeden zákon, který platí od nepaměti a tím je gravitace. Proudící vzduch akorát nečistoty rozvíří, ale stále padnou dolů a tedy zpět do Vaší postele.

Dnes to vidím na velké převlékání povlečení, klepání matrace, vysávání a nakonec se asi i tak raději vyspím na zemi.