Není to jen lék proti spáleninám od slunce. Pěstované doma, aloe vera může poskytnout tropickou dekoraci na Vaši pracovní ploše, nebo zahradě jako snadno pěstovatelný sukulent.

Jak úspěšně pěstovat Aloe Vera doma?

Dobrá zpráva pro nedbalé pěstovatele: Aloe vyhrála nad řadou domácích zahradníků kvůli své vytrvalosti a toleranci k zalevání.

Jak se tedy o tuto rostlinu řádně postarat?

Nejlepším řešením je smíchat části písku a půdy, nebo koupit speciální sukulentní směs. Terakota zpravidla vysušuje rychleji než jiné plastové nebo skleněné nádoby.

Přesaďte Vaši rostlinu, pokud působí, že se každou chvilku převrátí, ale jinak se nebojte a dopřejte této rostlině dostatek místa. Této rostlině se daří v příjemných normálních podmínkách.

Slunné místo je základ

Umístěte aloe na jasné a slunné místo. V opačném případě se uloží ke spánku a přestane růst. Rostlinu důkladně zalévejte asi jednou za dva týdny, vždy je dobré počkat, až půda úplně vyschne. Vzhledem k tomu, že se jedná o pouštní druh rostliny, přílišná vlhkost způsobí, že kořeny začnou hnít. Hnědé listy také signalizují, že je rostlina přelitá.

Pokud budete chtít, můžete na léto rostlinu uložit do květináčů venku, ale neukládejte je přímo na sluneční světlo. Postupně jej umisťujte na jasnější místo každých pár dní, abyste předešli nadměrné expozici.

Co budete potřebovat?

  • Aloe Vera: 3 starší rostliny
  • Speciální půdu: Půdní směs pro sukulenty
  • Perfektní květináč: Terakotovou zahradní sadu s jednotlivými podnosy

Jak úspěšně pěstovat Aloe Vera venku?

Pokud žijete v teplém klimatu celoročně (zóna 10 nebo vyšší na mapě USDA pro rostlinnou vytrvalost), můžete Aloe Vera klidně pěstovat venku. Mrazivé teploty však zabijí listy a zmrzlá půda poté ničí i samotné kořeny, v důsledku čehož nemůžete čekat žádné nové klíčky.

Když vybíráte místo, hledejte dobře odvodněné místo. Aloe Vera zpravidla nemusíte zalévat s výjimkou období velkého sucha. Pokud nedošlo v posledních měsících k dešti, je dobré rostlinu zlehka zalít a poté nechat půdu znovu vyschnout.

Jak správně pečovat o Aloe Vera?

Jako bonus, Vaše aloe bude čas od času produkovat na vysokých stonkách malé, zvonovité květy. Jakmile květy vyblednou, můžete je utrhnout u základny.

Ještě lépe, rostliny aloe vyrábějí také nové, menší rostliny, které jsou ideální pro šíření. Pokud si všimnete jednoho z těchto „miminek“, odtrhněte je, nechte naklíčit a znovu zasaďte do samostatných kontejnerů.

Pokud máte zájem podělit se o Aloe Vera s Vašimi přáteli, můžete to zkusit tak, že odříznete několik listů z Vaší rostliny. Odřízněte asi 3 centimetry od špičky listu; potom položte uřezané konce do nádoby se zálivkou. Zatímco ne každý takový list se uchytí, některé vyklíčí a bude možné je zasadit. Počkejte, dokud se vyklíčené listy nezvětší o několik centimetrů před opětovným zasazením.

Jak správně sklízet Aloe Vera?

Kromě toho, že Aloe Vera poskytuje hezkou dekoraci, listy Aloe obsahují jasný gel, který je oblíbeným domácím prostředkem. Podle Mayo kliniky může tato látka zkrátit hojení popálenin prvního a druhého stupně a podpořit hojení ran.

Použitím Aloe gelu na pokožku také můžete snížit akné a zarudnutí způsobené mírnou až středně závažnou psoriázou. Klinika Mayo však nedoporučuje požívat Aloe, protože jeho přímá nadměrná konzumace by mohla způsobit poškození ledvin.

Uřízněte, kolik potřebujete

S tímto vědomím můžete odstranit listy z Aloe Vera (pokud možno co nejblíže ke stonku), když je zrovna potřebujete. Šťavnatý konec listu pak stáhněte ze slupky a vnitřek rostliny (gel) použijte na spáleniny, nebo bolavá místa.

Někteří lidé také rádi používají šťávu z Aloe Vera jako vlasový kondicionér, odstraňovač make-upu, nebo dokonce gel na obočí. Nebojte se tak toho a směle se pusťte do pěstování této zázračné rostliny!