Správný zahrádkář vždy najde cestu ven z nepříjemné situace – například když se objeví škůdci, plísně, sazenice rostou pomalu, chřadnou. Můj tchán vždy říkal, že zvládnu každou špatnou situaci na zahradě s třemi základními věcme z kuchyně, a pokud je mám po ruce, nemine vás bohatá úroda. Také jim radím, vždycky v zahradě mějte po ruce hořčičný prášek, alespoň v malém množství (já si ho namelu ze semínek nebo si koupím kilovou krabici, která mi vydrží léta), jedlou sodu a droždí (ta může být i po dotau spotřeby). A samozřejmě musíte vědět, jak je používat!

Bez sody – Ani ránu!

Soda je univerzálním pomocníkem a záchranou pro vaši zahradu. Chcete-li například chránit zrání hroznů, měli byste vědět, že soda zvyšuje obsah cukru v bobulích, proto se doporučuje, aby se vinice během zrání posypala slabým roztokem sody (75 g sody se rozpustí v 10 litrech vody). . Funguje to stejným způsobem i pro rajčata – díky sodě budou sladší.

Se stejným řešením můžete postřikovat všechny ovocné stromy a zničit housenky na listech.

Objevila se na okurkách plíseň? 1 lžičku sody rozpusťte v 1 litru teplé vody a postříkejte okurky tímto roztokem – má také profylaktický účinek.

Řešení proti plísní angreštu a rybízu

  • 1 polévková lžíce sody
  • 1 tableta aspirinu
  • 1 čajová lžička tekutého mýdla
  • 1 polévková lžíce slunečnicového oleje – vše promíchejte do 4,5 litru teplé vody a na tyto rostliny postříkejte.

Pokud si housenky užívají vaše zelí, zkuste je posypat suchou sodou. Takže tyhle greeny vyhladovíte od zeleniny.

Hořčičný prášek

Hořčičný prášek je jednou z nejlepších náhrad chemických produktů na zahradě. Její účinky jsou velmi podobné, ale na rozdíl od chemie nemají na vaši zahradu sebemenší negativní účinek.

Pokud je šnek nepřítel číslo jedna a ničí vaše jahody, zelí, rajčata, papriky a další plodiny, je to pro vás. Posypte prášek mezi rostlinami nejčastěji napadenými šneky. Hořčičný prášek pro ně je toxický a věřte mi, že tuto bariéru nepřekročí.

Hořčičný sprej – skvělý nástroj v boji proti mandelince bramborové, pilatce, mšicím, třeasněnkám a dalším škůdcům. Vezměte 100 g hořčičného prášku, nalijte do 10 litrů vody a nechte jej stát 2 dny. S takovým řešením může být jabloň postřikována každých 15-20 dní po rozkvětu, dokud plody nezrají.

Zázrak zvaný droždí ( může být i po datu spotřeby)

Kvasinky jsou vynikajícím stimulátorem růstu rostlin. Jsou bohaté na živiny potřebné pro rostliny, zlepšují mikroflóru půdy a brání rozvoji patogenů.

U hnojiv ze sušených kvasnic musíme rozpustit 10 gramů suchých kvasnic a 2 polévkové lžíce cukru v 10 litrech teplé vody. Nechte tento extrakt několik hodin zahřát, potom zřeďte teplou vodou v poměru 1: 5 a rostliny zalévejte přímo u kořene.

Co na ochranu rajčat, jahod, lilku a brambor?

Ve 3 litrech teplé vody se rozpustí 100 g čerstvých kvasnic a půl lžíce cukru. Nechte ho odstát na teplém místě po dobu jednoho týdne. Poté nařeďte jeden šálek v 10 litrech vody a zalévejte rajčata, lilky a brambory v množství 1 litru pro každou rostlinu.

Roztok kvasinek je také užitečný pro sazenice – budou dobře růst a mít veškerou výživu, kterou potřebují k rozvoji silných kořenů.

Jahody nebudou napadeny šedou hnilobou, pokud je před květem vylijete kvasnicovým roztokem (100 g na 10 litrů vody).