K létu neodmyslitelně patří koupání, zmrzlina, dlouhé večery s táboráky a melouny. Ty jsou mimochodem navzdory všeobecnému přesvědčení z botanického hlediska zelenina, nikoli ovoce. V zimních měsících jsou sice k dostání také, ale jejich cena naroste i desetinásobně, a navíc si neužijete osvěžení, které dobře vychlazený vodní meloun přináší. A pokud stejně jako my patříte k milovníkům sladké červené dužiny, zbystřete.

Koktejl za půl minuty

Mark Rober ze Spojených států přišel se skvělou vychytávkou. Využil toho, že se prakticky celý meloun skládá z vody, a že má pořádně tvrdou slupku, která chrání dužinu se semínky. K výrobě skvělého osvěžujícího melounového koktejlu totiž kromě melounu samotného potřebujete jen vrtačku a drát z ramínka na šaty. Za necelou půlminutu je hotovo, jak uvidíte na našem videu.

Melouny jsou velmi prospěšné

Z výživového hlediska je konzumace melounů vhodná prakticky pro každého. Tato sladká zelenin má pro naše tělo celou řadu benefitů, například:

  • V horkém letním dni skvěle doplní tekutiny, a kromě nich také důležité minerály včetně elektrolytů, které v těle vodu zadržují. Po melounu se nejen budete cítit svěže, budete se také méně potit.
  • Doplní důležité vitamíny a živiny. Přeci jen jde o zeleninu, a ta je v syrovém stavu velmi zdravá. Kromě vitamínů A, B i C je meloun skvělým zdroje mědi a hořčíku. A pokud jíte i jeho semínka, nebo pokud si je rozmixujete do koktejlu, získáte z melounu také zinek a železo. Všechny uvedené látky jsou zejména v létě potřeba pro správnou funkci vašeho organizmu, který mohou vysoké teploty nadměrně zatěžovat.
  • Nakopne vaše srdce. V tom dobrém slova smyslu pochopitelně. Melou obsahuje silný antioxidant lykopen, který je pro zdravé srdce nesmírně důležitý. Čím je meloun zralejší, tím více lykopenu obsahuje. A kromě něho najdete v melounu také draslík, který vaše srdce také potřebuje.