Tuto radu mi dala kdysi babička a později jsem to viděla iu mámy. Vždy mít doma alespoň 1 balíček kyseliny citrónové navíc. Já ho při úklidu využívám každý týden. Pokud víte, jak ji použít, nebudete si už úklid bez ní vědět představit. Rozzáří vám okna, prodlouží životnost pračky a je to nejlepší kameňožrút pro celou vaši domácnost. Toto všechno dokáže!

Stará rada, jak rozzářit okna od mé babičce

Díky tomuto triku byly její okna vždy nejkrásnější z celé ulice, leskly se a vydržely čisté dlouhou domu. Popravdě, nikdy jsem u ní neviděla žádnou chemii a leštidla, které dnes najdete v každém obchodě. Příprava je naprosto jednoduchá a během let jsem si tuto metodu tak oblíbila, že nic už ani nepoužívám.

Potřebujeme:

 • 2 kapsy černého čaje
 • 1 citrón
 • 5 litrů vody (babička použila převařenou, vlažnou vodu)

Postup:

 • Do šálku si uvařte čaj ze dvou kapes jako obvykle.
 • Nechte 15 minut vyluhovat a přelijte do rendlíku s vlažnou vodou a přidejte i kyselinu citrónovou (asi 1 lžičku).
 • Čistěte okna jako obvykle, ale nepoužívejte hadřík s jemnými chloupky.
 • Na leštění jsou nejlepší obyčejné noviny. Vše je krásně čisté a lesklé, já takto myju už léta.

Jak to funguje?

Kyselina citronová rozpouští vodní kámen a zaschlé kapky vody, tanin odmašťuje, rozpouští nečistoty a dodává lesk, navíc, na skleněném povrchu vytváří ochranný film. Okna tak vydrží čisté a krásně lesklé déle. Doufám, že tento tip vám usnadní každodenní život a úklid!

Jak změnit barvu hortenzií na modrou

Starý recept s použitím kyseliny citrónové: do 2 litrů vody přidat 1 lžíci kyseliny citrónové, nechat odstát do druhého dne a zalít hortenzie.

Zakalená voda v bazénu

Občas se při napúšaní vody ze studny může stát, že chlór zreaguje s minerály ve vodě a voda zůstane zakalená (obsahuje mnoho manganu a železa) do vody třeba přidat kyselinu citrónovou 10dkg, nechat puštěné čerpadlo a voda vyčistí.

Kyselina citronová je v domácnosti neocenitelná

Na většinu problémů s vodním kamenem, které se vyskytují v domácnosti je nejlepší řešení právě kyselina citrónová. využijete ji v každé místnosti ve vašem bytě!

Pravidelným používáním kyseliny citrónové lze odstranit všechny problémy s vodním kamenem v celé domácnosti a prodloužit životnost pračky, myčky nádobí a dalších spotřebičů.

Myčka

Nejdříve je třeba vyčistit dvířka a silně znečištěné vnitřní části spotřebiče. K tomu je třeba rozpustit 2 polévkové lžíce (40g) kyseliny citronové v prášku v ½ šálku horké vody. Pracujeme jemným kartáčem nebo drsnou stranou houbičky na nádobí. Prázdnou myčku (bez nádobí) nastavte na “silný čistící program” bez namáčení s teplotou alespoň 60 ° C. Vyjměte filtr a nasypte 5-7 polévkových lžic (100-140g, při silném znečištění i celou krabici) kyseliny citronové v prášku do přístroje. Zapněte mycí cyklus. Důležité! Pokud na vaší myčce nemáte možnost vypnout cyklus namáčení, tak kyselinu citrónovou přidejte až po 15-ti minutách po spuštění programu. To proto, aby byla kyselina citronová účinná během hlavního pracího cyklu.

Pračka

K odstranění vodního kamene pracujeme výhradně s prázdnou pračku. Rozřeďte 5-7 polévkových lžic (100-140g) kyseliny citronové v 500 ml vody a vylijte kapalinu do bubnu. Spusťte program bez předpírky na 95 ° C.

Vlastní aviváž

Do litru vlažné vody přisypte 80 – 100 gramů kyselého prášku a pár kapek éterického oleje oblíbené vůně. Dobře promíchejte a dávkujte jako běžnou aviváž.

Ucpaný odtok

Kyselinu citronovou a jedlou sodu smícháme v poměru 1: 1. Směs vysypeme do odtoku, zalijeme vařící vodou a přikryjeme gumovým zvonem. Po probubláním a vyšumení pomocí zvonu odtok pročistíme.

Kávovary, stroje na kávu, čaj, espresso

Dokonale jejich odvápněte, pokud zředíte 1-2 polévkové lžíce (20-40g) kyseliny citronové v prášku v 1 litru vody a kapalinu nalijte do nádržky na vodu. Zapněte přístroj a nechte aby celý obsah kapaliny přetekl přístrojem. Následně propláchněte přístroj dvakrát čistou vodou. Bez ohledu na výše zmíněné, berte vždy na vědomí i pokyny výrobce!

Čištění konvic, šálků a sklenic na zubní hygienu

Na čištění skvrn od vodního kamene a usazenin nasypte ½ -1 (10-20g) polévkové lžíce kyseliny citronové v prášku do kávové nebo čajové konvice a nalijte horkou vodu. Nechte chvíli působit a následně důkladně propláchněte / omyjte. Při čištění šálků, sklenic postupujte obdobně.

Čištění připálených hrnců, pánví, rendlík z ušlechtilé oceli

Rozřeďte ½-1 polévkovou lžíci (10-20g) kyseliny citronové v prášku v šálku vody. Kapalinu nalijte do nádoby určené k čištění a zahřívejte, nechte vřít 1-2 minuty. Opláchněte / omyjte nádobu.

Další tipy do vaší domácnosti:

Odstranění skvrn od vodního kamene, cementu a sádry: naneste na povrch kapalinu sestávající z 3-5 polévkových lžic (60-100g) kyseliny citronové v prášku zředěné v 1 l vody. Přetřete ní skvrny a důsledně opláchněte povrch.

Obkládačky: 160 g kyseliny citrónové rozpustíme v jednom litru vody. Přelijeme do rozprašovače a postříkáme koupelnové obklady a baterie. Necháme působit pár minut a opláchneme. Pro voňavý výsledek můžeme do roztoku přidat několik kapek éterického oleje.

Pevně ​​ulpívající žluté skvrny na umyvadle: budete potřebovat jeden balíček kyseliny citronové a 1 šálek vody. Pomocí houbičky naneste směs na povrch vany nebo umyvadla, nechte působit 20 minut a následně omyjte teplou vodou.

Čištění povrchů z ušlechtilé oceli, plastu, keramiky a chromu: rozřeďte 2-4 polévkové lžíce (40-80g) kyseliny citronové v prášku v 1 l vody. Přetřete / omyjte ní povrch a následně jej rychle opláchněte.

Čištění WC a bidetů: používejte kyselinu citrónovou v prášku preventivně aby se nevytvořil vodní kámen ve WC, bidetu. Nasypte 1-3 polévkové lžíce (20-60g) kyseliny citronové v prášku (nebo silný roztok kyseliny citrónové) do WC mísy. Nechte působit delší dobu (i během noci). Vyčistěte WC kartáčem a spláchněte.

Čištění sprchových hlavic, skla a armatur: rozřeďte 1-3 polévkové lžíce (20-60g) kyseliny citronové v prášku v 250 ml vody. Očistěte s kapalinou usazeniny vodního kamene, nebo ponořte věc určenou k čištění do kapaliny. Nechte déle působit. Dobře opláchněte, omyjte danou věc.

Čištění sazenice truhlíků, květinových květináčů, podkvetináčov a terakotových postaviček:

skvrny / pásy vodního kamene a řas lze čistit roztokem ½-1 polévkové lžíce kyseliny citronové v prášku zředěné v 250 ml vody. Roztok naneste houbičkou na povrch a nechte působit, následně opláchněte.

Čištění akvárií, pokojových fontán: na odstranění nánosů vodního kamene a řas, vyprázdněte akvárium, pokojovou fontánu. Rozřeďte 1-3 polévkové lžíce (20-60g) kyseliny citronové v prášku v 250 ml vody. Roztok naneste houbičkou na povrch a nechte působit, následně důkladně opláchněte.

Čištění varných konvic a přístrojů na ohřívání vody: na odstranění vodního kamene z varných konvic, kotlů, vařičů vajec, ponorných vařičů je třeba připravit roztok 1-2 polévkových lžic (20-40g) kyseliny citronové v prášku zředěné v 1l vody. (Ve případě větších zařízení použijeme poměrové ředění). Naplňte roztokem přístroj do výšky vodního kamene a zapněte ho. Nechte působit roztok krátký čas, následně vylijte a promyjte / omyjte zařízení. Ponorné vařiče umístěte do roztoku, zapněte, nechte krátký čas působit a omyjte, propláchněte.

Bonus – domácí kameňožrút, který vyčistí WC mísu bez drhnutí

Účinkují perfektně a jednoduše si je můžete zhotovit iu vás doma. Ničí bakterie, nečistoty a vodní kámen, navíc koupelnu naplní krásnou vůní, kterou máte rádi. Kromě toho jsou tyto šikovné tablety i šetrné k životnímu prostředí. Toaleta bude díky nim nejen bez nečistot, ale i hygienicky čistá. Skutečně se vyplatí, mít je vždy po ruce.

Potřebujeme:

 • 130 g jedlé sody
 • 30 g kyseliny citrónové
 • několik kapek oblíbeného esenciálního oleje
 • 1 lžíci saponátu na nádobí
 • formu na led

Postup:

 • Jedlou sodu smícháme s kyselinou citrónovou.
 • Přidáme několik kapek esenciálního oleje a saponát. Celou hmotu důkladně promícháme.
 • Hmotu navrstvíme do silikonové formy, zatlačíme prsty a necháme minimálně 4 hodiny uschnout.

Když jsou tablety suché, jednoduše je z formy vyklopíme a můžeme používat. Pak už jen stačí vhodit do záchodové mísy a nechat je dělat dělat si svou práci!

Při použití doporučujeme nosit ochranné gumové rukavice.

Důležité:

Nepoužívejte kyselinu citrónovou v prášku na smaltované a mramorové povrchy, jakož i na podlahách citlivých na kyseliny! Prosíme, abyste v každém případě vzali na vědomí pokyny výrobce!

Po použití, uzavřít balení. Skladujte na suchém, chladném místě. Při skladování na suchém, chladném místě má dobu spotřeby neomezenou.

Čistou kyselinu citrónovou nelze najednou kombinovat s přípravky obsahujícími chlor.

Použití: (Pokud máte citlivou pokožku při práci používejte ochranné rukavice.)