Pokud máte doma květiny, jistě pokaždé řešíte stejný problém – kdo je bude zalévat, když budete na dovolené? Obtěžovat s tím sousedy nebo spoléhat na to, že nějaký ten týden bez vody přežijí? Pokud vám na nich záleží a pěstování věnujete svoji energii a čas, je troufalé spoléhat na to, že bez zalévání vydrží. Ale není nezbytné obtěžovat ani nikoho dalšího, stačí jim pořídit chytrý zavlažovací systém, který vás navíc nebude nic stát. Jak na to?

Zavlažování za hubičku

Nebudete potřebovat více než dvě obyčejné věci, které dost možná máte doma:

  • Staré lahve od vína i s korky
  • Šídlo nebo jiný podobný nástroj

Jak postupovat?

Začněte tak, že z lahví odstraníte etikety. Není to nezbytné, ale bude to působit lépe a méně nápadně. Lahve tedy na pár minut ponořte do teplé vody a etikety se poté samy uvolní. Lahve také řádně vymyjte a poté je naplňte studenou vodou. Pokud používáte při zalévání hnojivo, je možné přidat jej do vody a řádně jej v něm rozmíchat v doporučeném poměru.

Nyní si připravte korky a s pomocí šídla v nich skrz naskrz provrtejte několik malých dírek. Následně takto provrtané korky opět vsuňte do lahví a pevně je zatlačte dovnitř, aby nehrozilo uvolnění korku. Láhev otočte vzhůru nohama a ujistěte se, že korkem protéká voda. Takto máte v podstatě hotovo. Počet dírek a jejich velikost volte dle toho, jak moc vláhy daná rostlina potřebuje. U suchomilných postačí jedna malá dírka v korku, u žíznivějších rostlin se nebojte udělat dírek více, aby bylo zavlažování účinnější.

Vláha zajištěna na dlouhé dny či týdny

Nyní už stačí jen lahve hrdlem dolů zasunout do květináčů u rostlin, které chcete zavlažovat. Je jasné, jak celý systém funguje. Voda se uvolňuje pomalu a postupně a rostliny během několika dní či dokonce týdnů dostávají pravidelnou porci vláhy. Až se vrátíte z dovolené, stačí lahve jen vytáhnout a poté opět využít, až to bude nutné. Není to chytré?