Jak jsme si už zvykli žít život na plné obrátky a v neustálém pohybu. Mnoho lidí proto upřednostňuje cvičení, které mají efekt, ale nevyžadují příliš mnoho námahy.

V dnešním článku vám ukážeme jedno takové nenáročné cvičení, které vám pomůže zbavit se únavy, zlepší náladu a mnoho dalších věcí.

A to vše jen za 20 minut denně.

Jak ho správně cvičit

Při tomto cvičení postupujte takto:

1. Vyberte si pohodlné místo v blízkosti stěny, lehněte si na zem a pod kříže si dejte malý polštář nebo srolovaný ručník.

2. Zvedněte nohy vzhůru podél stěny. Ruce mějte uvolněné na podlaze vedle těla.

3. Zůstaňte v této poloze zhruba 15 až 20 minut.

A to je vše! Vskutku jednoduché však?

Při tomto cvičení si dejte záležet na tom, aby kusy oblečení neblokovaly volnému proudění krve.

Oblečte se do něčeho volnějšího bez opasků či gum.

Ležení na zemi 20 minut s nohami vzhůru ani nezní jako opravdové cvičení, ale spíše jako jógových relaxační póza. Přesto má pro váš oběhový systém nesmírně přínosy.

Jedinou limitací pro toto cvičení je, pokud jste měli nedávno úraz nohou nebo páteře. Tehdy ho nedělejte a vyčkejte do úplného zotavení.

Také se vyvarujte častých chyb začátečníky, jako je ležení příliš daleko nebo příliš blízko stěny a také podkládání si měkkého polštáře pod hlavu a krk. To by mohlo vést k svalovému pnutí a zabránit uvolnění páteře.

Nyní se už ale pojďme podívat na to, co všechno vám toto cvičení přinese.

1. Pocity tíhy nohou opadnou

Otoky a tíha v dolních končetinách souvisejí s cirkulací krve. Dalšími důvody může být oslabena činnost ledvin, nadváha či nezdravá strava.

Pokud vás často trápí tyto zdravotní problémy, měli byste v první řadě zjistit a odstranit jejich příčinu. No a zadruhé použijte toto cvičení, které vám pomůže zlepšit cirkulaci krve v nohách.

2. Konec únavy nohou při nošení bot na vysokém podpatku

Vysoké podpatky dělají vzezření ženy atraktivnější. Pokud je však nosíte příliš často, vaše zdraví dostává zabrat.

Ženy nosící vysoké podpatky se často cítí unavené, protože jejich tělesná váha je špatně rozložena mezi jednotlivé svaly a kosti. Po dlouhém dni proto náramně pomůže, pokud si vyložíte na 20 minut nohy nahoru.

Když přijdete domů, vyzujte se, zvedněte nohy a relaxujte. Dopřejte nohám i celému tělu trochu odpočinku tím, že změníte svou polohu, která uvolní venózní kanál.

Můžete si nohy také mírně namasírovat a dát si teplou sprchu.

3. Zlepší se vaše trávení

Ležení na zemi s nohama vzhůru zlepšuje práci vašeho žaludku. Lepší odtok krve z nohou také zajistí důkladnější prokrvení vnitřních orgánů.

Hladké svaly, které jsou zodpovědné za posun potravy žaludkem a střevy, se posílí. No a zlepšené prokrvení střev zlepší trávení a absorpcí živin z jídla do krevního oběhu.

Pokud to děláte pravidelně, nebudete mít problém s nedostatkem různých vitamínů či minerálů (samozřejmě, důležité je, aby se i nacházely ve vaší stravě).

4. Váš nervový systém bude méně vystresovaný

V této pozici budete uvolněnější a nadechnete více vzduchu do svých plic. Tělesné tkáně se lépe prokrví a dodají orgánům více živin pro jejich činnost.

Prospěšné je to hlavně pro nervový systém a snížení svalového napětí kolem spánků, krku a v břiše.

5. Zlepší se kvalita vašeho spánku

Jedním z důvodů nespavosti je nepříjemný pocit v nohách (pálení, otok či mravenčení). Pravidelné zvedání nohou pomáhá odstraňovat tyto symptomy.

Kromě toho správným dýcháním se do mozku dostane více kyslíku. Váš spánek bude pak hlubší a kvalitnější.

Setrvávání v této pozici je podobné meditaci. To znamená, že člověk je tehdy méně vyrušován malichernými problémy a udržuje tělo i mysl v klidu.