V roce 1989 zahájila společnost NASA studii čistého ovzduší, aby zjistila, které rostliny pro domácnost jsou nejlepší pro čištění vzduchu. Jak ukázal výzkum, vnitřní vzduch obsahuje velké množství škodlivých chemikálií, jako je benzen, trichlorethylen, amoniak a další. Vědci NASA však tvrdí, že určité rostliny v domácnosti mohou poskytnout cennou zbraň v boji proti stoupajícímu znečištění ovzduší. Některé takové rostliny dokáží absorbovat až 85 % potenciálně škodlivých plynů, vyčistit vzduch uvnitř Vašich domovů, vnitřních veřejných prostorů a kancelářských budov.

Podle výzkumu jsou znečišťující látky uvnitř domácností, které ovlivňují Vaše zdraví:

  • Formaldehyd: Nalezen v dřevotřískových deskách a čalouněném nábytku, kobercích, cigaretovém kouři, plastovém nádobí a zemním plynu. Může způsobit alergie, podráždění sliznic, astma a různé kožní onemocnění.
  • Trichlorethylen: Nalezeno v tiskařských barvách, barvách, lacích, čisticích prostředcích na koberce a textílie, a v chlorované vodě. Tetrachlorethylen je silný karcinogen, který způsobuje podráždění očí a kůže, poškozuje játra a ledviny a vyvolává psychomotorickou agitaci.
  • Benzen: Nalezen v barvách, lacích, čisticích prostředcích,pryžovém a cigaretovém kouři. Tento karcinogen, který se hromadí v tukové tkáni, může způsobit leukémii, nervové vzrušení (jako je to způsobené alkoholem), dušnost a křeče. Snižuje také krevní tlak.
  • Amoniak: Nachází se v počítačových součástech, cigaretovém kouři a čistících prostředcích pro domácnost. Způsobuje suché a bolestivé hrdlo a kašel, vyvolává bolest na hrudi a otoky hrtanu a plic.
  • Xylén: Používá se k výrobě plastů, laků a lepidla. Xylén lze nalézt také ve výfukových plynech vozidel, v kožených produktech a tabákovém kouři. Dráždí kůži, oči a dýchací cesty.

Nejenom krásné, ale hlavně praktické

Protože jsme přesvědčeni, že domácí rostliny jsou víc než jen krásná dekorace. Zde je patnáct rostlin, ze kterých byste si měli vybrat aspoň jednu a zvážit její pěstování ve Vašem domě, aby byl u Vás doma lepší a zdravější vzduch.

Anthurium andraeanum (flamingo lilie)

Flamingo lilie je skvělá při hydrataci vzduchu a saturaci s vodními parami. Tato rostlina také absorbuje xylen a toluen a přeměňuje je na neškodné látky.

Gerbera Jamesonii

Tato jasná kvetoucí rostlina je užitečná při odstraňování toxických látek, jako je benzen, formaldehyd a trichlorethylen ze vzduchu. Umístěte ji na teplé, dobře osvětlené místo.

Scindapsus („Zlatý lotos“)

To je jedna z nejlepších rostlin, které rostou ve stínu. Zlatý Lotos je také skvělým způsobem, jak se zbavit benzenu a formaldehydu ve Vašem domě. Mějte však na paměti: Scindapsus je jedovatá rostlina, která by měla být držena pryč od dětí a zvířat.

Aglaonema

Čínská rostlina Evergreen nepotřebuje mnoho světla, aby se jí dařilo, ale vyžaduje vlhký vzduch. Ukázalo se, že je velmi účinná při filtraci benzenu a formaldehydu ze vzduchu. Aglaonemaova šťáva a bobule jsou však toxické.

Chlorophytum („pavouková rostlina“)

Pavouková rostlina s bohatými listy a drobnými bílými květy je velmi populární volbou pro domácnost. Ale tato rostlina není jen hezká na pohled – studie potvrzují, že pomáhá odstraňovat benzen, formaldehyd, oxid uhelnatý a xylen ze vzduchu. Kromě toho je tato rostlina absolutně neškodná vůči dětem a zvířatům.

Břečťan

Tato rostlina je skvělou volbou pro horší světelné podmínky. Břečťan je užitečný při pohlcování benzenu, oxidu uhelnatého, formaldehydu a trichlorethylenu. Pomáhá také odstranit některé alergeny, např. plíseň.

Azalka

Tato krásná květinová rostlina Vám pomůže udržet Váš vzduch bez formaldehydu, který je uvolňován z překližky, nábytku a koberců. Azalka kvete po dlouhou dobu, ale vyžaduje pozornost.

Sansevieria („jazyk tchánů“)

Sansevieria je velmi odolná rostlina, která dokáže tolerovat téměř jakákoli místa a podmínky. Tato rostlina vyniká při odstraňování formaldehydu, benzenu a trichlorethylenu z uzavřených prostorů. V noci tato rostlina také absorbuje oxid uhličitý a uvolňuje kyslík.

Dracaena marginata

Jeden z nejlepších způsobů, jak se zbavit xylenu, trichlorethylenu a formaldehydu ve Vašem domě, je koupit tuto rostlinu. Dracaena roste poměrně pomalu, ale rozhodně stojí za to čekat. Budete se chtít ujistit, že máte dostatek prostoru pro tuto rostlinu, protože může růst do velkých výšek. Je lepší umístit ji na místo s mírným slunečním světlem.

Philodendron

Philodendron je známý jako „pracovník“ pro filtrování formaldehydu a dalších toxických chemikálií ze vzduchu. Přednostně v oblastech s nízkým osvětlením je tuto rostlinu velmi snadné pěstovat.

Pamatujte! Filodendron může být nebezpečný pro děti i zvířata.

Nephrolepis („Boston Fern“)

Boston Fern je vynikající pro hydrataci a čištění vzduchu od formaldehydu, oxidu uhelnatého a xylenu. Nejlépe roste ve stínu a vyžaduje pravidelné zalévání.

Spathiphyllum („Peace Lily“)

Peace Lily je velmi běžná rostlina v domácnostech, která je známá svou vynikající schopností odstraňovat ze vzduchu toxická činidla, jako je benzen, formaldehyd a trichlorethylen. Také může pomoci Vám zbavit se toluenu a xylenu ve Vašem domě. Kromě toho, čištěním prachu z listů této rostliny, budou účinky čištění vzduchu ještě účinnější.

Bambusová dlaň

Tato rostlina je jednou z nejlepších pro filtraci benzenu, formaldehydu a trichlorethylenu. Umístěte ji vedle lakovaného nábytku a vypaří se všechny škodlivé chemikálie.

Schefflera

Schefflera se ukázala jako účinná při nasávání formaldehydu, toluenu a benzenu ze vzduchu. S lesklými listy, které vyzařují z centrálního stonku, je rostlina Schefflera v některých zemích také nazývána deštníkem.

Chryzantéma

Tato hezká květinová rostlina nejen dolaďuje skvělou domácí dekoraci, ale je také skvělá při odstraňování formaldehydu, xylenu, benzenu a čpavku z uzavřeného prostoru.