Možná máte na zahradě nevyužitý kout a marně jste si lámali hlavu, co s ním. Pokud patříte mezi ty, kteří vždy toužili po vlastním kousku vodní plochy, máme pro vás jednoduchý návod, jak si tento sen splnit. Můžete třeba využít nepřítomnosti partnera nebo partnerky a překvapit svůj protějšek po návratu posezením v novém, romantickém zákoutí.

Co budete k práci potřebovat

Nemusíte mít žádné obavy, vybudování vlastního jezírka není nijak složité. Potřebovat budete zejména:

  • lano nebo provaz
  • náčiní na kopání, tedy lopatu a případně i rýč
  • zahradnickou folii
  • filtrační zařízení s pumpou, a
  • kameny.

Postup

Nejprve si v zahradě nebo na dvoře pomocí lana nebo provazu vytyčte plochu a tvar vašeho budoucího jezírka. Lano můžete upevnit také kolíky, aby tvar zůstal bezpečněji zachován.

Když je tvar jezírka připraven, můžete začít s kopáním. Doporučuje se nekopat kompaktní jámu o stejném průměru, ale nechat například jakoby římsu pod okrajem jezírka, která poté poslouží k zasazení rostlin.

Když máte vykopanou zeminu a jezírko dosahuje hloubky, kterou chcete, aby mělo, vyložte ho pevnou zahradnickou folií, a to tak, aby folie nejen pokrývala celý povrch jezírka, ale tak, aby jej přesahovala přibližně o 25 až 30 cm.

Nyní můžete vzít hadici a jezírko začít plnit vodou. Když hladina dosáhne asi poloviční výše, vodu zastavte a dobře vyrovnejte a vyhlaďte folii po celém obvodu jezírka.

Nyní sestavte filtrační zařízení. K dostání je například takové, jehož součástí je keramická žába, kterou umístíte na okraj jezírka a z jejíž tlamičky bude voda proudit do jezírka. Součástí může být také malá fontána, která působí uprostřed jezírka velice hezky, a příjemné je také naslouchat tryskající vodě. Část s pumpou umístěte doprostřed jezírka a pokračujte v napouštění vodou.

Když je jezírko napuštěné, je potřeba zatížit folii podél břehu jezírka, a to nejlépe kameny, které budou nejen funkční, ale také dekorativní.

Zbytek už záleží na vaší fantazii. K jezírku můžete přidat třeba set zahradního nábytku a pěkné osvětlení a váš vlastní koutek s vodní plochou je hotov. Uvidíte, jak budou všichni nadšení z vašeho překvapení!