Recept Bleskové listové těsto

Listové těsto je v našich kuchyních velmi oblíbené hlavně pro jeho univerzální použití. Bohužel jen málokdo si najde čas a chuť si listové těsto připravit doma. Budu upřímná, i já patřím k těm, kteří ho obvykle kupují. Tedy alespoň do té doby, než jsem objevila tuhle zrychlenou variantu. Zatím jsem ho zkusila připravit jen dvakrát, ale jsem z něj nadšená.

SUROVINY

Bleskové listové těsto (cca 500 g):

250 g hladké mouky

1/2 lžičky soli

125 g másla, rozděleného na 50 g + 75 g

cca 120 ml vody

mouka na posypání

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Příprava těsta je poměrně rychlá a jednoduchá. Z mouky, másla a vody si vypracujete měkké těsto, které rozvalujete a natíráte lehce změklým máslem.
Příprava receptu Bleskové listové těsto, krok 1

2. Překvapivě jednoduché a překvapivě dobré. Těsto má úžasnou máslovou chuť i vůni, je krásně křehké a křupavé. Zatím jsem ho zkoušela jen na sladko, ale věřím, že stejná spojenost bude i ve slaném provedení.

Příprava receptu Bleskové listové těsto, krok 2

3. Mouku prosejte do mísy, přidejte sůl a promíchejte. Přidejte 50 g na kousky nakrájeného másla a rukama nebo pomocí robota zpracujte na drobenku. Vyzkoušela jsem obě možnosti, ruce i robota, oboje funguje stejně 🙂

4. K drobence začněte pomalu přidávat vodu a vypracujte měkké těsto. Vodu přidávejte postupně, tak jak bude potřeba, vždy dobře zapracujte.

5. Zbývajících 75 g másla dejte do misky a nechte lehce povolit v mikrovlnce. Máslo se nesmí rozpustit, jen lehce změknout, tak aby šlo rozmazat lžící. Rozdělte ho v misce na tři části, tj. 3 x cca 25 g.

Příprava receptu Bleskové listové těsto, krok 3

6. Těsto rozválejte na lehce pomoučněné ploše na obdélník a rozměru cca 40 x 20 cm. Asi dvě třetiny plochy rozváleného těsta potřete třetinou změklého másla (25 g). Dobře se na roztírání hodí lžíce.

Příprava receptu Bleskové listové těsto, krok 4

7. Nenamazanou třetinu těsta přehněte do středu a z druhé strany překlopte druhou část těsta.

8. Těsto opatrně rozválejte, opět do obdélníku cca 40 x 20 cm a postup dvakrát zopakujte se zbývajícím máslem.

Příprava receptu Bleskové listové těsto, krok 5

9. Nakonec těsto ještě několikrát složte na třetiny a znovu rozválejte na obdélník. Stačí třikrát až čtyřikrát. Během válení podle potřeby lehce posypávejte moukou a snažte se na těsto příliš netlačit.

10. Hotové těsto dejte před použitím ztuhnout asi na hodinu do lednice nebo můžete zamrazit. Z receptu připravíte cca 500 g listového těsta.

Příprava receptu Bleskové listové těsto, krok 6

Zdroj: Víkendové pečení