Čištění mého domu je práce, která nemá žádný konec. Je to nepřetržitý cyklus utírání prachu, vysávání koberců, vytírání podlah, čištění toalet a tak dále. Naštěstí ne každý úklid  je potřeba provést každý týden. Ve skutečnosti to mohou být jen některé důležité úklidové práce, které jsou prováděny jednou za rok! A to jsou věci, o kterých budeme dnes mluvit.

Je úklid, na který se často zapomíná

Dnes budu sdílet 12 různých úklidových prací, které musíte provést jen jednou za rok. Shodou okolností je těchto úkolů právě 12, takže si můžete naplánovat jeden na každý měsíc v roce, či je všechny zdolat během předvánočního úklidu! Vřele však doporučujeme i postup 1 úkol/měsíc, protože činí předvánoční úklid mnohem méně stresujícím! Hodně lidí dělá všechny své úklidové práce jednou za rok během předvánočního úklidu, ale já jsem se rozhodla, že to tak dělat nebudu. Můj předvánoční seznam úkolů je obvykle dost hrozný už tak, takže se snažím udržet tento seznam co nejmenší! Naplánování jedné jednoduché úklidové práce během každého měsíce je mnohem jednodušší a jakmile to zkusíte, myslím, že budete se mnou souhlasit! 

Co je tedy všechno třeba alespoň jednou do roka uklidit?

 1. Okna

Ať už jsou pokryty prachem, špínou nebo mrtvými brouky, sklo i rámy se mohou stát časem velmi špinavé! Snažte se je alespoň jednou ročně vyčistit.

Použijte prachovku, abyste odstranili veškeré volné nečistoty a pavučiny, které se skrývají kolem vašich oken. Použijte látku a trochu teplé, mýdlové vody, abyste zbytek špíny vyčistili. Vaše sklo a rámy budou tak zářivé, až tomu rozdílu nebudete věřit!

 1. Venkovní okna

Čištění vnější strany oken není nikdy zábava, ale je to práce, která se musí udělat! Hlavním přínosem toho je, že čistá okna umožňují více světla. Takže pokud se vám zdá, že vnitřní strana oken je v poslední době trochu tmavá, je čas na to, abyste se vyčistili okna z druhé strany!

 1. Přeplněné  zásuvky

Všichni máme tu jednu zásuvku někde v domě, která se stává úložištěm všech druhů různého odpadu. Volné baterie, klíče, které nepasují k žádným zámkům, nůžky a všechny další předměty,které se dostanou do zásuvky! Snažte se alespoň jednou za rok vyčistit tyto přeplněné zásuvky.

Začněte tím, že ze zásuvky vše vytáhnete  a uspořádáte věci do dvou hromádek: jedna hromádka pro věci, které si chcete nechat a druhá hromádka pro věci, které chcete vyřadit. Před vložením chtěných věcí zpět do zásuvky se ujistěte, že jste předtím zásuvky vytřeli vlhkou utěrkou, abyste se zbavili veškeré špíny, která se shromažďovala uvnitř! Pak vraťte věci do zásuvky a zkuste je tam dobře zorganizovat.

 1. Žárovky

Vyčištění žárovek se může to zdát jako zbytečný úkol, ale je tu dobrý důvod, proč to tak udělat! Během času se na vašich žárovkách mohou objevit prach a špína. Tato špinavá vrstva ztmaví celkové světlo, které žárovka vyzařuje. Nechte si pár minut na vyčištění svých žárovek, abyste zajistili co nejvíce světla ve dnech, které se na  podzim začnou zkracovat.

 1. Záclony

Je snadné zapomenout na čištění záclon a závěsů, ale jen se zamyslete nad tím, kolik prachu se na nich shromažďuje! Vyperte je alespoň jednou za rok, aby mohly vypadat co nejlépe.

 1. Krb

Pokud máte skutečný krb na dřevo, je důležité, abyste si krb a komín vyčistili alespoň jednou za rok. Čisticí proces eliminuje tvorbu sazí, která představuje nebezpečí požáru a problémy s dýcháním. Vymeťte si svůj krb alespoň jednou za rok! 

 1. Koberce

Pravidelné vysávání koberců je důležité, ale to nestačí, abyste je udrželi opravdu čisté. Jednou za rok si najměte firmu na  čištění koberců. Pokud si raději věci děláte sami, vždy si můžete z supermarketu koupit přístroj na čištění koberců . Budete se divit, jak čistě vaše koberce budou vypadat!

 1. Čalouněný nábytek

Stejně jako vaše závěsy, váš čalouněný nábytek také sbírá prach a nečistoty v průběhu času. Pokud má váš nábytek odnímatelné části, dejte je do pračky alespoň jednou za rok. Pokud nemáte odnímatelné části, hodně firem na čištění koberců také nabízí vyčištění čalouněného nábytku.

 1. Pračka a sušička

Mnozí lidé neví, že i vaše domácí spotřebiče potřebují občas vyčistit! Čištění pračky a sušičky minimálně jednou ročně bude udržovat jejich funkce ve špičkovém stavu.

 1. Větrací otvory

Větrací otvory pro vytápěcí a chladicí systém se mohou časem ušpinit, a proto se je snažte nejméně jednou za rok vysávat. Můžete je vyčistit na podzim předtím, než pustíte vaše topení nebo na jaře před spuštěním klimatizace.

 1. Venkovní nábytek

Na jaře nebo na začátku léta se ujistěte, že umyjete svůj venkovní nábytek. Nábytek bude zářit čistotou a vy budete připraveni na zbytek léta! Vemte si sprejovou nádobu a naplňte ji vodou, poté můžete jednoduše umýt nečistoty na nábytku a židlích.

 1. Žlaby

Žlaby jsou skvělé pro odvádění dešťové vody, ale ne pokud se ucpou listy a jinými nečistotami! Nejméně jednou za rok vylezte na žebřík a vyčistěte veškeré nečistoty, které se mohou skrývat ve vašich žlabech.

Úklidové práce jako jsou tyto, mohou vypadat jako velká práce, ale díky pravidelnému rozložení prací si ušetříte mnoho času a úsilí a váš domov bude zářit čistotou během celého roku.

Máte na paměti ještě nějaký úklidový úkol, který je třeba v rámci předvánočního a celoročního úklidu splnit? Podělte se o své názory a zkušenosti s námi a s ostatními níže v komentářích. Praktické tipy na úklid oceníme každá z nás, zejména v blížícím se předvánočním období plném stresu a nedostatku volného času!