To nejlepší, co do života vždycky dostaneme, jsou rady od babiček.Proč našim babičkám a maminkám vždy v kuchyni všechno vycházelo a nám se všechno hroutí? Maso děláme přesně podle receptu, ale zůstane nám suché nebo se nám ho nepovede propéct tak, jak bysme chtěli. Koláče s džemem nejsou tak nadýchané. Saláty jsou zase málo svěží i, když dáváme do nich přidáváme ocet. A ten vlastně nikomu ani nechutná.

Do rukou se nám dostala kuchařská publikace od E.F. Warrenové. Je to americká občanka, která byla očividně spokojenou americkou domácí paní a proto měla dostatek času nad věcmi popřemýšlet a zkoumat je do hloubky. Paní Warrenová ve své publikaci popsala všechny všední tajemství jak být v kuchyni mistryní a potvrdila tím staré známé pravidlo, že méně je někdy více. Nesnažme se tak dámy. Dobrá kuchařka zná maličkosti. A spolu je nyní můžeme najít i my.

Naklepávání kyselým

Místo toho, abyste řízky a maso na steaky naklepávali paličkou, použijte ocet a olej. Do hlubokého talíře si nalijte tři lžíce octa a jednu lžíci oleje – nejlépe olivového – a ponořte do něj masíčko z obou stran. Nechte chvíli vsáknout a pokud se vám nechce škytat, připravte si takovou směs do mísy a maso v ní nechte půl hodinku odstát. Bude krásné šťavnaté a voňavé a není nutné po něm vůbec třískat. Podle paní Warrenovy se tato metoda v té době používala ve všech prvotřídních hotelích a kuchaři tímto způsobem věděli změnit těžké a hutné maso na jemný a šťavnatý steak.

Mřížkování na prvním místě

Pokud chcete, aby si vaše koláče udrželi šťavnatost, prostě jim udělejte mřížku. Mřížkované koláče jak je kdysi dělal naše babičky byly proto takové fantastické, protože byly šťavnaté. Platí to zejména při ovocných a džemových koláčích, ale základ je ten, že mřížkované těsto na vrchu koláče nedovolí páře unikat v takovém množství, jako když je koláč „odkrytý“. To zajistí, že bude chutný a nebude vůbec prosušené.

Bylinkami proti mravencům

Pokud se i vy trápíte s mravenci a muškami a nevíte jak se jich zbavit, řešení je kuchyňské. Použijte šalvěj.Udělejte si ze šalvějových listů malé kytičky a naskládáme je do regálů, ve větším množství do spíže, zda do potravinových skříní. Po mravencích, muškát a jiných potvorách se jen zapráší. A vy nemusíte utrácet peníze na drahé a zdraví škodlivé chemikálie.

Starý dobrý vinan draselný

Namísto ztužovač do šlehaček, které umí pokazit zejména dorty, byste si měli pořídit vinan draselný. Tato bílá krystalická organická látka bez chuti a bez zápachu funguje jako sto procentní ztužovač a vaše krémy a šlehačky budou takové krásné, jako kdysi ozdoby našich babiček.

Čerstvý a přeci načatý

Pokud používáte citron do omáček, nebo na pokapání ryby a neminete z něj ani polovinu, jednoduše jej namočte do misky se studenou vodou a vložte do chladničky. Citron zůstane čerstvý i týden a když ho budete chtít nejblíže odšťavnit, nemusíte se bát, že namísto šťávy vám k jídlu povypadává vysušená dužina.

Měkké díky jablku

Starý dobrý trik, který používáme u perníku, ale mnohé recepty, jakoby na něj nereagovali. To jsou ale perníky, nyní je řeč o pečivu. Určitě znáte situaci, kdy nakoupíte pečivo, jenže jaksi se nesní. Do druhého dne je již tužší a do dalšího doslova tvrdší. Paní Warrenová tvrdí, že zázrak měkkého pečiva i během tří dnů tkví v jablkách. Pokud oloupané jablko vložíte do chlebníku, případně do kapsy s pečivem (tak, aby vám ho nenavlhčilo přímo svou šťávou) chlebíček, rohlíky, nebo housky zůstanou měkké i na druhý den. I na třetí. Až na čtvrtý začnou tuhnout.

Hořká zelenina

Pokud máte hořkou zeleninu – papriku, klíčky, nebo zelí – obarte ji v horké vodě. Jen rychle a přes sítko, aby voda hned stekla. Zelenina hořkost ztratí a bude jídla, i když to tak na začátku nevypadalo.

Popraskaná vajíčka ve vodě

Když jdeme vařit vajíčka, často se stává, že nám popraskají a část bílků vykoukne zpod skořápky ještě ve vodě. Takové vajíčka není velmi vhodné servírovat na studenou mísu, jenže paní Warrenová má i na tuto chybičku krásy lék. Kdysi naše babičky před vařením namáčeli vejce do studené vody. Alespoň do té doby, dokud jim v hrnku nezačala vřít voda a nevložili do ní vejce. Zaručeně prý nepopraskají.

Zmírněte zelný zápach

Dušená karamelizované zelí chutná fantasticky a všichni ho milujeme zejména s pečeným vepřovým masem. Ať už děláte zelí k masu, nebo v polévce a její specifický zápach irituje celou vaši rodinu včetně vás, protože si večer uléháte do „zelných“ peřin, přidejte do hrnce v hadříku zabalený kousek tvrdého chleba, nebo pár sušenek. Podle paní Warrenové to tak doma dělali celý život. Zápach by se měl podstatně zmírnit, ne-li zcela zmizet.

Sladké mléko, krásné koláče

Paní Warrenová prozradila ve své kuchařce tajemství, proč mají její koláčky vždy dokonalou zlatavou kůrku. Recept je takový jednoduchý, až se vám z toho zatočí hlava. Těsto před pečením jednoduše potřela sladkým mlékem. Totéž zopakovala ještě během pečení, když se kůrka začala chytat a tak po druhém potření byla dokonale křupavá a zlatavá.

Znáte i vy zajímavé rady od babiček? Dejte nám o nich vědět v komentářích.